BİOMATBİYOMALZEME VE DOKU MÜHENDİSLİĞİ ARAŞTIRMA LABORATUVARI


Hakkımızda

BIOMATEN2018FALL

Ekim 2018, BIOMAT Grubu

 

 

Merkez Müdüründen Mesaj;


Bu sayfada ODTÜ Biyoteknoloji Araştırma Biriminde yerleşik olan BIOMAT araştırma grubunun etkinliklerine bir göz atma fırsatı bulacaksınız.

Biyomalzemeler dünya çapında, bilim, mühendislik ve tıp alanından araştırıcılar için heyecan verici bir alandır. Bu alana Türkiye'de olan ilgi, özellikle de ODTÜ'de, artmaktadır. Üniversitemiz Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği alanında her zaman öncü rolünü üstlenmiş ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirmiştir ve BIOMAT Grubu uluslararası alanda da ön sıralarda yarışmaktadır. Etkinliklerimiz eğitim ve öğretimi, çok ileri düzey araştırmaları, konferans düzenlenmesini ve ulusal ve uluslararası düzeyde danışma merkezi olmayı içermektedir.

 

Öğretime katkı BIOMAT öğretim üyeleri tarafından özellikle Biyomalzeme alanında çeşitli dersleri içermektedir. Bunlar:

 

  • Biomaterials (Bio 514),
  • Macromolecules in Biomedicine and Biotechnology (Bio 554)
  • Controlled Release Systems and Drug Targeting (Bio 580)
  • Advanced Biomaterials (Bio 584)
  • Biomedical Materials (Chem 568)

 

BIOMAT üyeleri tarafından gerçekleştirilen araştırmalar biyobozunur sert ve yumuşak doku implantları, doku mühendisliği ve rejeneratif tıbbı (kemik, kıkırdak, kornea, sinir, kalp dokusu), kontrollu salım sistemleri (büyüme faktörleri, antibiyotikler, anti-kanser ilaçları), lipozomlar (fotodinamik, genetik transfer ve ilaç salımı), ve biyosensör ve biyoreaktör uygulamaları için immobilizasyon üzerine yoğunlaşmıştır. Biyomedikal Bilim ve Teknoloji Sempozyumları (BIOMED'ler) grubumuz tarafından 1995'te başlatılmıştır ve artık uluslararası düzeyde düzenlenmektedir.

Türkiye Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği Derneği 2008'de grubumuzun öncülüğüyle kurulmuştur ve Avrupa Biyomalzeme Derneği'nin (European Society for Biomaterials) bir üyesidir.

Grubumuzun ve grubumuzun çeşitli kurumlardaki mezunlarının yoğun destek ve çabaları sonucunda BIOMATEN Merkezi kurulmuştur. Burası hem ODTÜ'nün Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezidir hem de DPT'nin (şimdi T.C. Kalkınma Bakanlığı) Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği Mükemmeliyet Merkezidir.

Bu sitenin diğer bölümlerinde etkinliklerimiz hakkında daha çok ayrıntı bulacaksınız. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle bağlantı kurunuz.

 

Prof. Vasıf Hasırcı

 

 

 

 

 

 Son yayınlar için tıklayınız